Çift Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı/Terapisi aile bireylerinden oluşan , yani terapist ile birlikte aile üyelerini kapsayan bir psikoterapi yaklaşımıdır.
Bazen çiftlerin ilişkisinde suçlamalar, aldatmalar, olumsuz yaşam koşulları, iletişimsizlik söz konusu olmaktadır. Bu tür olumsuzluklarla başa çıkmak zaman zaman çiftler için büyük bir problem haline gelebilmektedir. Aile danışmanı /terapisti bozuk aile içi ilişkileri ve iletişimi ortaya çıkarmaya ve bunu aile üyelerine göstermeye çalışır, ilişkiler arası köprü kurar ve sağlıklı iletişimi sağlar. Daha sonra yaşayacakları problemlerinde ailenin bu sorunu kendisi çözebilmesi için neler yapabileceklerine dair yol gösterir. Aile danışmanlığı ile birlikte çiftler, daha sonra yaşadıkları problemlerde, uyumlu ve üretken , sorun çözme becerilerini kazanmış, iletişim kurabilen bir ilişki içerisine girmiş olacaklardır.

Aile ve Çift Terapisi Ne Kadar Sürer?

Görüşme sıklığı duruma göre değişkenlik gösterir. Bazen 1 – 2 görüşme yeterliyken, bazı durumlarda ise 10 – 15 seans görüşme yeterli olacaktır. Seans süresi min. 45 dakika olmakla birlikte ortalama 60 dakika kadar sürmektedir. ilk görüşmeler ise 90 dakika sürebilir.

Aile, Çift ve İlişki Terapisi ile ilgili hizmet sunulabilen alanlar;

 1. Evlilik ve Evlilik Öncesi Danışmanlığı
 2. Eş Problemleri
 3. Çift ve İlişki Danışmanlığı
 4. İlişki Problemleri
 5. Aile İçi Çatışmalar
 6. İstismar (Cinsel/Duygusal/Fiziksel)
 7. İletişim Problemleri
 8. Duygusal İhmal
 9. Evliliğe Giden Yol
 10. Boşanma
 11. Aldatma/Sadakatsizlik
 12. Aile İçi Şiddet
 13. Evlilik İçi İletişim
 14. Aile İçi Şiddet
 15. Cinsel Problemler
 16. Yas
 17. Sadakatsizlik